Seurakuntien ilmoitukset

Päivitetty 12.10.2017

Sa=sapatti eli lauantai, raamatullisen viikon seitsemäs päivä.

Akaa, Ryödintie 18, Toijala

Sa klo 11 jumalanpalvelus.

Espoo, Kulmakivi, Soukan palvelutalo, Soukankaari 7

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 9.9. Liia Kaitanen. 16.9. Vantaan ryhmä vierailee. 23.9. Satu Mäkelä, huom. osoite Merikansantie 2 A, 02320 Espoo. 30.9. Aila Forstén. 7.10. Simo Perho puhuu aiheesta: Mikä on uskonpuhdistuksen nykytila? 14.10. Kari Saarikoski. 21.10. Liia Kaitanen. 28.10. Pirkko Riihiaho, Seppo Johansson. 4.11. ei jumalanpalvelusta.

Evijärvi, Kirkkotie 47

Sa klo 11 raamattutunti, klo 12 jumalanpalvelus. 16.9. Pirkko Hellman. 30.9. Arja Nurmilahti. 14.10. Simo Perho. 28.10. Arja Nurmilahti.

Forssa-Somero

Forssa, Pekolanraitti 8

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. 9.9. Kerttuli Giantzaklidis.

Somero, Vanha Härkätie 10

Sa klo 10 jumalanpalvelus.

Heinola, Taavilankatu 3

Sa klo 10.30 raamattutunti ja jumalanpalvelus. 9.9. Aila Hahl, Leo Ainsalo. 16.9. Seija Honkanen, Katja Pystynen. 23.9. Heikki ja Aila Kauhanen. 30.9. Timo Ylönen. 7.10. Leo Ainsalo, Reijo Manner. 14.10. Martti Naukkarinen, Seppo Lämsä. 21.10. Lahdessa syysjuhlat, Heinolassa ei jumalanpalvelusta. 28.10. Veikko Leppänen. 4.11. Sympatia-konsertti Lahdessa.

Helsinki, Annankatu 7

Sa klo 11 raamattutunti ja jumalanpalvelus.

Every Saturday at 10.30 a.m. Worship Service.

Sa klo 13.30 venäjänkielinen jumalanpalvelus kirkkosalissa.

Helsinki, Kallio, Happy Hand -toimitila, Helsinginkatu 19

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus.

Helsinki, Vuosaari, Solvikinkatu 11 A 12

Sa klo 11 jumalanpalvelus.

Hyvinkää, Seittemänmiehenkatu 3

Pe klo 18 alkaen 15.9. Sanan ja rukouksen ilta.

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 16.9. Eeva Saarits. 23.9. Kai Rasmus. 30.9. Pekka Saarits. 7.10. Pirkko Hellman. 14.10. Nikolai Kondra. 21.10. Kai Rasmus. 28.10. Tapani Saarinen, Seppo Matintalo.

Hämeenlinna, Tykistötie 13

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 9.9. Kaarina Villa. 16.9. Tuula Rontu, Päivi Laitinen. 23.9. Marko Aromaa. 30.9. Päivi Laitinen, Samuli Helminen. 7.10. Atte Helminen. 14.10. Juhani Heikkilä. 21.10. Samuli Helminen, Birgit Jensen-Kannisto. 28.10. Eila Rouvila, Mari Konola.

Iisalmi, Satamakatu 5

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 9.9. Anita Kauhanen. 16.9. Tiina Keronen. 23.9. Herran ehtoollinen, Taneli Pirskanen. 30.9. Anita Kauhanen. 7.10. Aila ja Heikki Kauhanen. 14.10. Jetro Perho. 21.10. Jaana Plane. 28.10. Taneli Pirskanen.

Imatra, Jukankatu 7

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 9.9. Juhani Ahonen. 16.9. Raimo Päivänsäde. 23.9. Betty Kukkurainen. 30.9. Pekka Laisi. 7.10. Leena Kaija.

Isokyrö, Paanatie 3, Orismala

Sa klo 11 jumalanpalvelus. 23.9. yhteinen raamattutunti ja jumalanpalvelus Tervajoen kanssa, siellä vieraana Armo Kuoppakangas, huom. aika klo 10, myös ruokailu ja iltapäivätilaisuus. 14.10. Arja Nurmilahti.

Joensuu, Malmikatu 2

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus, klo 11.30 raamatturyhmät. 9.9. Kyösti Jääskeläinen. 16.9. Herran ehtoollinen, Veli Keronen. 23.9. Tiina Keronen, Parviaiset. 30.9. Onni Palviainen. 7.10. Pirjon tiimi, Leena Laurikainen. 14.10. Arja ja Onni Rytkönen. 21.10. Veli Keronen.

Jyväskylä, Ilmarisenkatu 18

Sa klo 11 jumalanpalvelus.

Jämsä, Mäkitie 1

Sa klo 10 raamattutunti, klo 11 jumalanpalvelus.

Ke klo 18.30 Ilmestyskirja-ilta.

Järvenpää, Keski-Uudenmaan Yhdistysverkosto ry, Puistotie 83

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 9.9. David Johnson. 16.9. Topias Pellinen. 23.9. ei jumalanpalvelusta. 30.9. Terttu Hurskainen. 7.10. Heimo Lempinen. 14.10. ei jumalanpalvelusta. 21.10. Timo ja Anneli Ylönen. 28.10. Terhi Turkka.

Kaarina, Korvenmäentie 11, Piikkiö

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. 9.9. Sointu Elo, Minttu Rantanen. 16.9. Risto-Pekka Alhainen. 30.9. Pekka Tähti. 7.10. Tapio Saurus, Kalle Toivo, kakkutarjoilu. 14.10. Salla Seppälä-Niemi, Silja Tanttari. 21.10. Terhi Turkka. 28.10. Tuula Elo, Mikael Takamaa. 4.11. alue- ja reformaatiojuhlat Betel-kirkossa.

Su klo 18.30 Peimarin seutu rukoilee -tilaisuus.

Ti klo 17 ruokakassijakelu vähävaraisille, alkaen hartaushetkellä.

Kaarina, Toivonlinna, Toivonlinnantie 630, Piikkiö

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. 9.9. vanhempainviikonloppu, Ansku Jaakkola. 16.9. Herran ehtoollinen, Jyrki Vehkavuori. 23.9. Kalevi Niittyaro, Kimmo Ilola. 30.9. Raimo Kaarima. 7.10. Ossi Ahonen, Sing4Life. 14.10. Margit Konola. 21.10. tiimi B, nyyttärit. 28.10. tiimi H. 4.11. alue- ja reformaatiojuhlat Betel-kirkossa, klo 18 CafeChurch, Villa Ljunghäll.

Kaavi, Kaivotie 10

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 30.9. Veli Keronen.

Kajaani, Väinämöisenkatu 13

Sa klo 11 jumalanpalvelus. 9.9. jumalanpalvelus ryhmässä. 16.9. retki Sotkamoon, jossa jumalanpalvelus. 23.9. Harriet Fagerholm. 30.9. Joel Saarinen, Kimmo Ilola. 7.10. Miika Hukka. 14.10. Marketta ja Alpo Kärki. 21.10. ei jumalanpalvelusta. 28.10. Veli Keronen.

Kauhajoki, Hyypäntie 30

Sa klo 10.30 raamattutunti ja jumalanpalvelus. 9.9. Seppo Luomala, Veli-Pekka Paavola. 16.9. Raimo Aaltonen, Erkki Turunen. 23.9. Arja Nurmilahti. 30.9. Heikki Mäkelä. 7.10. Kauko Kemppainen. 14.10. Erkki Koski. 21.10. Simo Perho. 28.10. Seppo Luomala, Veli-Pekka Paavola.

Kemi, Meripuistokatu 15

Sa klo 11 jumalanpalvelus.

Ti klo 18 raamattupiiri.

Kokkola, Teollisuuskatu 1

Sa klo 11 jumalanpalvelus, raamattupiiri/kotikirkko, seuraa kotisivujen ilmoittelua.

Kotka, Kalervonkatu 1

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 9.9. Esa Rouhe. 16.9. Kai Arasola. 23.9. Herran ehtoollinen, Arja Rytkönen. 30.9. Harri Lehtonen. 7.10. Marko Lehtinen. 14.10. Marjatta Nurminen-Haapasalo. 21.10. Kai Arasola. 28.10. Keijo Pellinen.

Ke klo 18 sanan ja rukouksen ilta.

Kouvola, Väinöläntie 21

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. 9.9. Jukka Kumpulainen. 16.9. Milla Vuoristo, Tuula Hannola. 23.9. Onni Rytkönen. 30.9. Arja Rytkönen. 7.10. Raija ja Jouni Konttinen. 14.10. Kalervo Aromäki. 21.10. Onni Rytkönen. 28.10. Tuula Hannola.

Kuopio, Toivon Satama, Saastamoisenkatu 10

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. 9.9. Herran ehtoollinen, Klaus Kalliokoski. 16.9. Suvi Rämö-Tiihonen, Teppo Salmela. 23.9. Klaus Kalliokoski. 30.9. Elina Haikarainen, Tiina Keronen. 7.10. Klaus Kalliokoski, radiojumalanpalveluksen nauhoitus. 14.10. Aimo Helminen. 21.10. Klaus Kalliokoski. 28.10. Tiina Keronen, Henna Korpi-Hyövälti.

Su klo 15, ke klo 18, la klo 10 Riistaveden kotikirkko, mukana mm. Matti Markkanen ja Jari Keronen.

Kuusamo, Kitkantie 37

Sa klo 11 jumalanpalvelus. 14.10. Terho Hautala, rukoussapatti. 21.10. Paavo Hautala, laulusapatti. 28.10. Paavo Hautala, todistussapatti.

Ma–pe klo 11–17 rukouspuutarhahetki (kullekin sopivana aikana).

Lahti, Uudenmaankatu 14

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus, klo 11.30 raamattutunti. 9.9. Aila Kauhanen. 16.9. Herran ehtoollinen, Arja Rytkönen. 23.9. Lauri Herranen, Harri Sandberg. 30.9. Onni Rytkönen. 7.10. Irene Tonteri, Simo Ahonen. 14.10. Veikko Leppänen, Iiris Immonen. 21.10. syysjuhlasapatti, John Delapaz & co, ruokailu. 29.10. todistuksia, Kari Arminen. 4.11. raamattutunti klo 10.30, Heimo Lempinen, klo 12 Rakkauden kasvot –Sympatia-konsertti.

Lappeenranta, Raastuvankatu 16

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 16.9. Herran ehtoollinen, Onni Rytkönen. 6.10. Onni Rytkönen.

To klo 18 rukous- ja raamattupiiri.

Rukouspuhelin 045 860 1001

Lieksa, Pielisentie 2–6

Sa klo 11 jumalanpalvelus.

Lieksa, Siilotie 12 A, Mätäsvaara

Sa klo 12 jumalanpalvelus.

Lievestuore, Liepeentie 16

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 9.9. jumalanpalvelus Kallioniemessä. 16.9. Tuula ja Alpo Ihalainen. 23.9. Pirjo Seittivaara, Riitta Kolari. 30.9. Herran ehtoollinen, Pekka Pihl. 7.10. ei jumalanpalvelusta. 14.10. Timo Flink. 21.10. Kyösti Viding. 28.10. Raija Flink-Konttinen, Jouni Konttinen.

Ma ja to klo 12–13.30 ”lahjoitusruokajakelu” vähävaraisille.

Liperi, Siikasalmi, Heinävedentie 21

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 9.9. Jari Keronen, Saara Keronen. 16.9. Noora Keronen, Erno Pajunen. 23.9. Veli Keronen 30.9. Elsa Poikonen, Esa Poikonen. 14.10. Veli Keronen.

Su klo 12–16, ma–ke klo 10–18 ADRAn kirpputori.

Lohja, Petsamonrinne 4

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. 16.9. Atte Helminen. 23.9. Liia Kaitanen. 7.10. polunkävijäsapatti, Ari Mönttinen. 14.10. Jorma Katainen, Liia Kaitanen. 21.10. Tarja Dejanova, Julijan Dejanov. 28.10. Jorma Salmela.

Mikkeli, Rouhialankatu 2

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 9.9. Anneli ja Timo Ylönen. 16.9. Taisto Hillberg. 23.9. Markku Heinänen. 30.9. Reino Oinonen, Maire Timonen.

Rukouspuhelin 044 3616 616.

Orivesi, Koulutie 4 B 12

Sa klo 10 jumalanpalvelus.

Oulu, Tuulimyllynkatu 18

Sa klo 11 jumalanpalvelus. 7.10. syysjuhla, Kari Nikkarinen, iltapäivätilaisuus. 14.10. Paavo Hautala, srk-kokous. 21.10. diakoniapäivät, Kimmo Ilola, Atte Helminen.

Ke 4.10. – pe 6.10. klo 18 (huom. aika!) englanninkielinen luentosarja, Ricardo Devai.

Pieksämäki, Järjestötalo, Tasakatu 4–6 II-kerros (hissi)

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 9.9. Irma Poikolainen, Tuula Kollanus. 16.9. Matti Markkanen. 23.9. Eeva Reynolds. 30.9. Virpi ja Aimo Kiukas. 28.10. Aimo Helminen.

Pori, Eteläpuisto 18

Sa klo 9.30 rukousaamu, 10 jumalanpalvelus.

Ke klo 18 Matkalla kotiin -tilaisuus.

Porvoo, postiosoite: Kalervo/Sylvi Hörkkö (srk:n sihteeri ja rahastonhoitaja), Mätikistönkuja 55, 07170 Pornainen.

Sa klo 12 raamattutunti ja jumalanpalvelus osoitteessa: Lohentie 11 E 31, Porvoo (Gun-Lis Liljebergin kotona). 9.9. Matti Markkanen. 16.9. Terhi Turkka. 23.9. Aila Forstén. 14.10. Terhi Turkka.

Rauma, Kanavakatu 10

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 9.9. Jouko Tolonen, Risto Räty. 16.9. Herran ehtoollinen, Aimo Helminen. 30.9. Tapani Salomaa, Alla Ylinen. 7.10. Kaisa Laine, Tuula Löwendahl. 14.10. Porin seurakunta vierailee, ruokailu. 21.10. Kaarina Villa. 28.10. Tuula Löwendahl, Tapani Salomaa. 4.11. olemme alue- ja reformaatiojuhlilla Turussa Betel-kirkossa, Kai Arasola.

Riihimäki, Keskuskatu 3

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. 9.9. Mariel Pilois. 16.9. Kalervo Aromäki. 23.9. Kai Arasola. 30.9. Päivi ja Lauri Herranen. 7.10. Taisto Hillberg. 14.10. Aune Greggas. 21.10. Kalle Venäläinen. 28.10. Satu Mäkelä.

Rovaniemi, Korkalonkatu 2

Sa klo 11 (huom. aika) jumalanpalvelus.

Salo, Helsingintie 14

Sa klo 11 jumalanpalvelus. 9.9. Pekka Tähti. 16.9. Sirpa Halminen. 23.9. Aimo Helminen. 30.9. Kerttuli Giantzaklidis. 21.10. syysjuhlat, Aimo Helminen, ruokailu.

Ti klo 12–14 soppatiistai, ilmaista ruokaa sitä tarvitseville, huom. tauolla 12.9.–3.10., auki taas 10.10. alkaen.

Ke 11.10. klo 17.30 siskosakki kokoontuu Merja Virran kotona, os. Luokkitie 7, Halikko.

Savonlinna, Tulliportinkatu 1–5, huoneisto 43, (linja-autoasema 3. krs.)

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. 16.9. Vuokko ja Matti Viljanen. 21.10. Anita ja Kari Kauhanen.

Seinäjoki, Kauppaneliö 13

Sa klo 11 raamattutunti ja jumalanpalvelus. 9.9. Herran ehtoollinen, Veli Matti Miettinen. 23.9. Seppo Luomala. 30.9. Kalervo Aromäki.

Ti klo 18 rukous- ja keskustelupiiri.

Suolahti, Siltakatu 1

Sa klo 10 jumalanpalvelus.

Suonenjoki, Peltotie 3

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 9.9. Säde Pirskanen, Veikko Heiskanen. 16.9. Joel Saarinen. 23.9. Säde Pirskanen. 30.9. Kyösti Viding, Veikko Heiskanen. 7.10. Kai Arasola. 14.10. Taneli Pirskanen. 21.10. Säde Pirskanen. 28.10. Kyösti Viding, Veikko Heiskanen. 4.11. Herran ehtoollinen, Taneli Pirskanen.

Tampere, Aitolahti, Ketarantie 4

Sa klo 10 raamattutunti, klo 11 jumalanpalvelus. 9.9. tiimi G, pj. Leena Poikonen. 16.9. tiimi A, pj. Orvo Miettinen, nyyttärit. 23.9. tiimi B, nuoret, klo 19 Pizzakirkko. 30.9. tiimi C, pj. Kimmo Ilola. 7.10. tiimi D, pj. Merja Kinnunen, nyyttärit. 14.10. tiimi E, pj. Teemu Kuusimäki. 21.10. tiimi F, pj. Esa Rouhe, nyyttärit, klo 19 Pizzakirkko. 28.10. tiimi G, pj. Leena Poikonen, klo 18–20 Aitoilta.

Ti klo 13–17 ADAn toimipiste avoinna Nurmikodin Aitassa.

Tampere, Ilomäentie 5

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 9.9. Erkki Haapasalo. 16.9. Herran ehtoollinen, Kaarina Villa. 23.9. Aki Villa, Kaarina Villa ja lapset, lasten sapatti. 30.9. Kaarina Villa, todistuskokous, nyyttärit. 7.10. Helena Myllys, Timo ja Anneli Ylönen. 14.10. Antti Oksanen. 21.10. Marja-Terttu Junnikkala. 28.10. Esa Nystén, vankilatyötiimi/Mauri Laine, nyyttärit.

Ke 4.10. ja 1.11. EU-ruokajakelu pienituloisille.

Tervajoki, Olkitie 2

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 23.9. yhteinen raamattutunti ja jumalanpalvelus Isonkyrön kanssa, Armo Kuoppakangas, ruokailu, iltapäivätilaisuus. 28.10. Arja Nurmilahti.

Ke klo 18, alk. 11.10. Jeesuksen seuraajana, opas 23, Sanelma Suokko, huom. tauko 25.10. ja 1.11. Sen jälkeen jatkuen normaalisti 29.11. asti.

Turku, Betel-kirkko, Yliopistonkatu 29a/Puutarhakatu 8

Pe 3.11. klo 18 Uskonpuhdistuksen perilliset: yhteiskristillinen keskusteluilta Turun työväenopistolla, Kaskenkatu 5.

Sa klo 10.30 raamattutunti, klo 11.15 jumalanpalvelus. 9.9. Antti Oksanen, Ioannis Giantzaklidis. 16.9. Ilkka Peltonen, Herran ehtoollinen, Kerttuli Giantzaklidis. 23.9. Antti Oksanen, Tarja Hirvonen. 30.9. Aimo Helminen. 7.10. perhejumalanpalvelus, Tomi Jalkanen, Monika Winberg-Nikkola, klo 17.45 Pizzakirkko. 14.10. Sointu Elo, Ioannis Giantzaklidis. 21.10. Erkki Rouhe, Kerttuli Giantzaklidis. 28.10. Simo Perho. 4.11. alue- ja reformaatiojuhlat, raamattutunti: Reijo Peltonen, Jyrki Vehkavuori, Glen Somerville, jumalanpalvelus: Kai Arasola, Eleos-kuoro, yhteinen ruokailu ravintola Kasviksen tiloissa, klo 18 CafeChurch, Villa Ljunghäll, Toivonlinna.

Vaasa, Asemakatu 22

Sa klo 10 jumalanpalvelus ja raamattutunti. 7.10. yhteinen jumalanpalvelus kansainvälisen ryhmän kanssa, Armo Kuoppakangas. 14. ja 21.10. Jaakko Pappinen. 28.10. Harri Kotamäki, Risto Korpi.

International Group Every Saturday at 2:00 p.m. Bible Study.

Vantaa, Hiekkaharjun nuorisotalo, Leinikkitie 36/postiosoite: c/o Salonen, Evästie 8 A 16, 01360 Vantaa.

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 9.9. Topias Pellinen. 16.9. ryhmävierailu Espooseen. 23.9. Ismo Savolainen, Terttu Hurskainen. 30.9. Kari Heikkinen. 7.10. ei jumalanpalvelusta. 14.10. Marja-Terttu Junnikkala. 21.10. Aila Forstén. 28.10. Matti Markkanen. 4.11. pääkaupunkiseudun yhteinen syysjuhla Annankadulla.

Varkaus, Linjurikatu 7

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 9.9. Raija Flink-Konttinen, Jouni Konttinen. 16.9. Pirjo Seittivaara, Riitta Kolari. 23.9. Raija Flink-Konttinen, Ari Flink. 30.9. Timo Flink, iltapäivätilaisuus. 7.10. Veli Keronen. 14.10. Raija Flink-Konttinen, Jouni Konttinen. 21.10. Taisto Hillberg, iltapäivätilaisuus. 28.10. Ari Flink, Maija Malinen.

Ma klo 17 leipähartaus ja leipäjakelu.

Vihti, Hopeaniemi

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. Kokoonnumme pääsääntöisesti Kaarikeskuksen Kaarihovin Takkatuvalla, Pisteenkaari 13. Tarvittaessa kokoontumispaikkatiedustelut: p. 044 032 6808/Hilkka Korhonen. 16.9. Pekka Tähti, iltapäivätilaisuus. 30.9. Taneli Pirskanen, iltapäivätilaisuus. 7.10. lehtimajanjuhla, Kalle Venäläinen, Laitiset, ruokailu (vapaaehtoinen ateriamaksu), ilm. viim. ma 2.10. mennessä p. 044 032 6808. 14.10. Herran ehtoollinen, Kari Heikkinen. 21.10. Satu Mäkelä. 28.10. ylistyssapatti, tuoreita Israel-uutisia.

Vihti, Nummela, Kopu, Kopunkuja 10

Sa klo 10 jumalanpalvelus.

Viitasaari, Rantatie 9

Sa klo 11 jumalanpalvelus.

 

Tukholma, Suomalainen adventtiseurakunta (Finska Adventkyrkan), Olof Palmes Gata 25, 1. kerros

Sa klo 10 raamattutunti, klo 11.15 jumalanpalvelus. http://ylasali.se

 

Ruotsinkieliset seurakunnat:

 

Helsinki, Annankatu 7

Sa klo 10 jumalanpalvelus, klo 11.15 raamatuntutkistelu.

Kemiö, Nämndemansvägen 1, 041 504 8895/Carola Engblom.

Maarianhamina, Ålandsvägen 36

Sa klo 11 raamattutunti, klo 12 jumalanpalvelus.

Pietarsaari, Skutnäsinkatu 2

Sa klo 10 raamattutunti, klo 11.20 jumalanpalvelus.

Vaasa, Asemakatu 22

Sa klo 10 jumalanpalvelus ja raamattutunti.