Seurakuntien ilmoitukset

Päivitetty 11.12.2017

Sa=sapatti eli lauantai, raamatullisen viikon seitsemäs päivä.

 

Akaa, Ryödintie 18, Toijala

Sa klo 11 jumalanpalvelus.

Espoo, Kulmakivi, Soukan palvelutalo, Soukankaari 7

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 9.12. Atte Helminen. 16.12. vierailemme Vantaalla.

Evijärvi, Kirkkotie 47

Sa klo 11 raamattutunti, klo 12 jumalanpalvelus. 9.12. Arja Nurmilahti. 16.12. Armo Kuoppakangas.

Forssa-Somero

Forssa, Pekolanraitti 8

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus.

Somero, Vanha Härkätie 10

Sa klo 10 jumalanpalvelus.

Heinola, Taavilankatu 3

Sa klo 10.30 raamattutunti ja jumalanpalvelus. 9.12. Reijo Manner, Leo Ainsalo. 16.12. jouluista ohjelmaa, Leo Ainsalo. 23.12. ei jumalanpalvelusta. 30.12. Aila Hahl, todistuksia.

Helsinki, Annankatu 7

Sa klo 11 raamattutunti ja jumalanpalvelus. 9.12. musiikkijumalanpalvelus, Vocal Motion six (VM6) Namibiasta. 16.12. yhteinen joulukirkko, klo 18 Annankadun perinteinen joulukonsertti. 23.12. saarna: Atte Helminen. 30.12. saarna: Sakari Vehkavuori.

Every Saturday at 10.30 a.m. Worship Service. 9.12. John Delapaz. 16.12. Heimo Lempinen.

Sa klo 13.30 venäjänkielinen jumalanpalvelus kirkkosalissa.

Helsinki, Kallio, Happy Hand -toimitila, Helsinginkatu 19

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus.

Helsinki, Vuosaari, Solvikinkatu 11 A 12

Sa klo 11 jumalanpalvelus.

Hyvinkää, Seittemänmiehenkatu 3

Pe klo 18 Sanan ja rukouksen ilta.

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 9.12. Pirkko Koponen, Seppo Matintalo. 16.12. Matti Markkanen. 23.12. Seppo Matintalo, Ritva Matintalo. 30.12. Matti Mikkonen, Tapani Saarinen.

Hämeenlinna, Tykistötie 13

Sa klo 10 jumalanpalvelus.

Iisalmi, Satamakatu 5

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 9.12. Taneli Pirskanen. 16.12. Jaana Plane. 23.12. Pauli Leinonen. 30.12. Anita Kauhanen.

Imatra, Jukankatu 7

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 16.12. joulujuhla.

Isokyrö, Paanatie 3, Orismala

Sa klo 11 jumalanpalvelus. 23.9. yhteinen raamattutunti ja jumalanpalvelus Tervajoen seurakunnan kanssa, siellä vieraana Armo Kuoppakangas, huom. aika klo 10, myös ruokailu ja iltapäivätilaisuus. 14.10. Arja Nurmilahti.

Joensuu, Malmikatu 2

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus, klo 11.30 raamatturyhmät. 9.12. Herran ehtoollinen, Veli Keronen. 16.12. kansainvälinen ryhmä, Aki Villa. 23.12. Tiina Keronen. 30.12. Kaarina Villa, Aki Villa.

Jyväskylä, Ilmarisenkatu 18

Sa klo 11 jumalanpalvelus.

Jämsä, Mäkitie 1

Sa klo 10 raamattutunti, klo 11 jumalanpalvelus.

Ke klo 18.30 Ilmestyskirja-ilta.

Järvenpää, Keski-Uudenmaan Yhdistysverkosto ry, Puistotie 83

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 9.12. Mariel Pilois. 16.12. Ritva Kuusisto.

Kaarina, Korvenmäentie 11, Piikkiö

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. 9.12. Simo Perho, musiikkisaarna: Lavrenchukin perhe. 16.12. Jouko Nykänen, Liisa Nykänen. 23.12. Pekka Tähti, joulupuuro. 30.12. Elvi Honkanen, todistuskokous.

Ti klo 17 ruokakassijakelu vähävaraisille, alkaen hartaushetkellä.

Kaarina, Toivonlinna, Toivonlinnantie 630, Piikkiö

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus.

Kaavi, Kaivotie 10

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 16.12. Veli Keronen.

Kajaani, Väinämöisenkatu 13

Sa klo 11 jumalanpalvelus. 9.12. Herran ehtoollinen, Paavo Hautala. 16.12. Joel Saarinen. 30.12. ei jumalanpalvelusta.

Kauhajoki, Hyypäntie 30

Sa klo 10.30 raamattutunti ja jumalanpalvelus. 9.12. Herran ehtoollinen, Seppo Luomala. 16.12. Boris Källman, lauletaan joululauluja. 23.12. Raimo Aaltonen, Veli-Pekka Paavola. 30.12. Erkki Koski.

Kemi, Meripuistokatu 15

Sa klo 11 jumalanpalvelus.

Ti klo 18 raamattupiiri.

Kokkola, Teollisuuskatu 1

Sa klo 11 jumalanpalvelus, raamattupiiri/kotikirkko, seuraa kotisivujen ilmoittelua.

Kotka, Kalervonkatu 1

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 9.12. Pauli Haapasalo. 16.12. Kai Arasola, puurotarjoilu. 23.12. Harri Lehtonen. 30.12. Herran ehtoollinen, Kai Arasola.

Ke klo 18 sanan ja rukouksen ilta.

Kouvola, Väinöläntie 21

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. 16.12. Riikka ja Simo Ahonen perheineen. 23.12. joulujuhla klo 17. 30.12. todistuksia, Tuula Hannola.

Kuopio, Toivon Satama, Saastamoisenkatu 10

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. 9.12. Herran ehtoollinen, Sibrina ja Klaus Kalliokoski. 16.12. Teppo Salmela, Tiina Keronen. 23.12. Jukka Puustinen, Raamatun lukua. 30.12. Ritva ja Hannu Laulainen.

Riistaveden kotikirkko, Keskustie 24, tilaisuudet sapattisin klo 10, sunnuntaisin klo 15, keskiviikkoisin klo 18, mukana mm. Matti Markkanen ja Jari Keronen.

Kuusamo, Kitkantie 37

Sa klo 11 jumalanpalvelus. 9.12. Terho Hautala. 16.12. Paavo Hautala. 23.12. Paavo Hautala, laulusapatti. 30.12. Herran ehtoollinen, Paavo Hautala.

Ma–pe klo 11–17 rukouspuutarhahetki (kullekin sopivana aikana).

Lahti, Uudenmaankatu 14

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus, klo 11.30 raamattutunti. 9.12. Herran ehtoollinen, Arja Rytkönen. 16.12. Onni Rytkönen. 23.12. joulujuhla. 30.12. todistuksia, Kari Arminen.

Lappeenranta, Raastuvankatu 16

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 9.12. Onni Rytkönen.

To klo 18 rukous- ja raamattupiiri.

Rukouspuhelin 045 860 1001

Lieksa, Pielisentie 2–6

Sa klo 11 jumalanpalvelus.

Lieksa, Siilotie 12 A, Mätäsvaara

Sa klo 12 jumalanpalvelus.

Lievestuore, Liepeentie 16

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 9.12. Ansku Jaakkola. 16.12. Jorma Jalkanen. 23.12. ei jumalanpalvelusta. 30.12. Kauko Kemppainen.

Ma ja to klo 12–13.30 ”lahjoitusruokajakelu” vähävaraisille.

Liperi, Siikasalmi, Heinävedentie 21

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 9.12. Ida-Maria Kavakka-Poikonen, Laura Helminen. 16.12. todistuskokous, Leila Keronen. 23.12. Veli Keronen. 30.12. Teemu Keronen, Jari Keronen.

Su klo 12–16, ma–ke klo 10–18 ADRAn kirpputori.

Lohja, Petsamonrinne 4

Pe klo 18 lauluhartaus (paikka vaihtelee, seuraa srk:n nettisivuja ja Fb-sivua).

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. 9.12. Niki Lindblom, Edem Ameyou. 16.12. Valeri Bogdanov, klo 17 joulujuhla, joulupuurotarjoilu. 23.12. jouluinen perhekirkko. 30.12. Aimo Helminen.

Su klo 9–10.30 hyvän mielen aamiainen.

Ti klo 18 rukousilta.

Mikkeli, Rouhialankatu 2

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 9.12. Laura Rytman, Tapio Haikarainen. 16.12. Braedan Entermann/Heinäset. 23.12. Leena Rajala, Markku Heinänen. 30.12. Veijo Hämäläinen, Lasse Hämäläinen.

Rukouspuhelin 044 3616 616.

Orivesi, Koulutie 4 B 12

Sa klo 10 jumalanpalvelus.

Oulu, Tuulimyllynkatu 18

Sa klo 11 jumalanpalvelus. 9.12. adventtiajan tapahtuma ja joulumyyjäiset klo 14.15–16.00.

Pieksämäki, Järjestötalo, Tasakatu 4–6 II-kerros (hissi), postiosoite: Irma Poikolainen, Vilhulantie 8–10 A, 76850 Naarajärvi.

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 16.12. Anneli ja Timo Ylönen.

Pori, Eteläpuisto 18

Sa klo 9.30 rukousaamu, 10 jumalanpalvelus.

Ke klo 18 Matkalla kotiin -tilaisuus.

Porvoo, postiosoite: Kalervo/Sylvi Hörkkö (srk:n sihteeri ja rahastonhoitaja), Mätikistönkuja 55, 07170 Pornainen.

Sa klo 12 raamattutunti ja jumalanpalvelus osoitteessa: Lohentie 11 E 31, Porvoo (Gun-Lis Liljebergin kotona). 9.12. Terhi Turkka. 16.12. Gun-Lis Liljeberg, sapatin sanana Juudaksen kirje. 23.12. Sylvi Hörkkö, Kalervo Hörkkö. 30.12. Kalervo Hörkkö, Gun-Lis Liljeberg.

Rauma, Kanavakatu 10

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 9.12. Jouko Tolonen, henkilökohtaisia kokemuksia ja opetuksia. 16.12. jouluinen perhekirkko, Nina Saaristo, joulupuuro. 23.12. Aimo Helminen. 30.12. Kaisa Laine, henkilökohtaisia kokemuksia ja opetuksia.

Riihimäki, Keskuskatu 3

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. 9.12. Matti Markkanen. 16.12. seurakunnan joulujuhla klo 16.

Rovaniemi, Korkalonkatu 2

Sa klo 11 jumalanpalvelus.

Salo, Helsingintie 14

Sa klo 11 jumalanpalvelus. 9.12. Kimmo Ilola ja nuoret. 16.12. Aimo Helminen.

Ti klo 12–14 soppatiistai, ilmaista ruokaa sitä tarvitseville.

Ke 13.12. klo 17.30 siskosakin joulujuhla, joka pidetään kirkolla.

Savonlinna, Tulliportinkatu 1–5, huoneisto 43, (linja-autoasema 3. krs.)

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. 9.12. Markku Heinänen.

Seinäjoki, Kauppaneliö 13

Sa klo 11 raamattutunti ja jumalanpalvelus. 9.9. Herran ehtoollinen, Veli Matti Miettinen. 23.9. Seppo Luomala. 30.9. Kalervo Aromäki.

Ti klo 18 rukous- ja keskustelupiiri.

Suolahti, Siltakatu 1

Sa klo 10 jumalanpalvelus.

Suonenjoki, Peltotie 3

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 9.12. Aimo ja Virpi Kiukas. 16.12. Veikko Heiskanen. 23.12. Taneli Pirskanen. 30.12. Säde Pirskanen.

Tampere, Aitolahti, Ketarantie 4

Sa klo 10 raamattutunti, klo 11 jumalanpalvelus. 9.12. tiimi F, pj. Esa Rouhe. 16.12. tiimi G, pj. Leena Poikonen, nyyttärit. 23.12. tiimi A, pj. Orvo Miettinen, näytelmä: Betlehemin uutiset. 30.12. tiimi B, nuoret.

Su 31.12. klo 18 Rakkauden kädenjälki, uudenvuodenaaton hyväntekeväisyystapahtuma Sympatian hyväksi.

Ti klo 12–16 ADAn toimipiste avoinna Nurmikodin Aitassa.

Tampere, Ilomäentie 5

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 9.12. Timo Ylönen. 16.12. Esa Nystén, Kaarina Villa. 23.12. joulunajan sanomaa. 30.12. Jorma Katainen, puurotarjoilu.

Ke 13.12. ja 3.1. EU-ruokajakelu pienituloisille.

Tervajoki, Olkitie 2

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 9.12. Jaakko Pappinen.

Turku, Betel-kirkko, Yliopistonkatu 29a/Puutarhakatu 8

Sa klo 10.30 raamattutunti, klo 11.15 jumalanpalvelus. 9.12. Ilkka Peltonen, Kerttuli Giantzaklidis, klo 17.45 Pizzakirkko. 16.12. Visa Saarela, Ilona. 23.12. Simo Perho, Antti Oksanen. 30.12. Kerttuli ja Ioannis Giantzaklidis.

Vaasa, Asemakatu 22

Sa klo 10 jumalanpalvelus ja raamattutunti. 9.12. Harri Kotamäki. 16.12. Timo Flink. 23.12. Jaakko Pappinen. 30.12. Pertti Hautakoski, Aarre Kotamäki.

International Group Every Saturday at 2:00 p.m. Bible Study.

Vantaa, Hiekkaharjun nuorisotalo, Leinikkitie 36/postiosoite: c/o Salonen, Evästie 8 A 16, 01360 Vantaa.

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 9.12. Raimo Esansaari, todistuksia. 16.12. Espoon ryhmä vierailee. 23. ja 30.12. ei jumalanpalvelusta.

Varkaus, Linjurikatu 7

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 9.12. Pirjo Seittivaara, Riitta Kolari. 16.12. Jarkko Laukkanen, Eriikka Laukkanen. 23.12. Raija Flink-Konttinen, Jouni Konttinen. 30.12. Riitta Kolari, Maija Malinen.

Ma klo 17 leipähartaus ja leipäjakelu.

Vihti, Hopeaniemi

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. Kokoonnumme pääsääntöisesti Kaarikeskuksen Kaarihovin Takkatuvalla, Pisteenkaari 13. Tarvittaessa kokoontumispaikkatiedustelut: p. 044 032 6808/Hilkka Korhonen. 9.12. Maarit Lang. 16.12. Topias Pellinen. 23.12. ei jumalanpalvelusta. 30.12. yhteinen ylistys/kiitos.

Vihti, Nummela, Kopu, Kopunkuja 10

Sa klo 10 jumalanpalvelus.

Viitasaari, Rantatie 9

Sa klo 11 jumalanpalvelus.

 

Tukholma, Suomalainen adventtiseurakunta (Finska Adventkyrkan), Olof Palmes Gata 25, 1. kerros

Sa klo 10 raamattutunti, klo 11.15 jumalanpalvelus. http://ylasali.se

 

Svensktalande församlingar:

Helsingfors, Annegatan 7

Fr. 8.12. kl. 18 julkonsert, fika.

Sa kl. 10 gudstjänst, kl. 11.15 bibelstudium.

Jakobstad, Skutnäsgatan 2

Sa kl. 10 bibelstudium, kl. 11.20 gudstjänst.

Kimitoön, Nämndemansvägen 1, 041 504 8895/Carola Engblom.

Mariehamn (Åland), Ålandsvägen 36

Sa kl. 11 bibelstudium, kl. 12 gudstjänst.

Vasa, Stationsgatan 22

Sa kl. 10 gudstjänst ock bibelstudium.