Seurakuntien ilmoitukset

Päivitetty 12.9.2019

Sa = sapatti eli lauantai, raamatullisen viikon seitsemäs päivä

Suomenkieliset seurakunnat
Akaa Espoo Evijärvi Forssa Heinola Helsinki Hyvinkää Hämeenlinna Iisalmi Imatra Joensuu Jyväskylä Jämsä Järvenpää Kaarina Kaavi Kajaani Kauhajoki Kemi Kotka Kouvola Kuopio Kuusamo Lahti Lappeenranta Lieksa Lievestuore Liperi Lohja Mikkeli Orivesi Oulu Pieksämäki Pori Porvoo Rauma Riihimäki Rovaniemi Salo Savonlinna Seinäjoki Suolahti Suonenjoki Tampere Tervajoki Turku Vaasa Vantaa Varkaus Vihti Viitasaari Tukholma

Ruotsinkieliset seurakunnat
Helsingfors Jakobstad Kimitoön Mariehamn Vasa

 

Akaa, Ryödintie 18, Toijala

Sa klo 11 jumalanpalvelus.

Espoo, kokoontumispaikkatiedustelut p. 040 777 4471/Liia Kaitanen.

Sa klo 10 jumalanpalvelus.

Evijärvi, Kirkkotie 47

Sa klo 11 raamattutunti, klo 12 jumalanpalvelus. 28.9. Arja Nurmilahti.

Forssa, Pekolanraitti 8, Forssa

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus.

Heinola, Taavilankatu 3

Sa klo 10.30 raamattutunti ja jumalanpalvelus. 7.9. Leo Ainsalo, Sirpa Ikonen. 14.9. Martti Naukkarinen, Tanja Pystynen. 21.9. Herran ehtoollinen, Arja Rytkönen. 28.9. Leo Ainsalo.

Helsinki, Annankatu 7

Sa klo 11 raamattutunti ja jumalanpalvelus. 7.9. saarna Aila Annala: ”Raamattu, me kristittyinä ja yhteiskuntamme” (2. Kor. 1:12–14). 21.9. Koti-ikävä, alueen adventtiseurakuntien syysjuhlat, paikka: Saalem-kirkko, os. Näkinkuja 3, Helsinki, klo 10–11 raamattutunti (pienempi sali), klo 11.15–12.30 YLEn televisioima jumalanpalvelus kirkkosalissa (ole paikalla viimeistään klo 11.15), saarna: Atte Helminen.

Every Saturday at 2.00 p.m. Worship Service. 7.9. ”Family Togetherness”

Palvegrupp iga paaris nädala kolmapäeval kl 18.

Sa klo 13.30 venäjänkielinen jumalanpalvelus OOLOssa eli Oppimisen Olohuoneessa (vanha Seed). 21.9. klo 10 yhteinen jumalanpalvelus Saalem-kirkossa, os. Näkinkuja 3, Helsinki. 28.9. saarna: Liia Kaitanen.

Helsinki, Kallio, Happy Hand -toimitila, Helsinginkatu 19

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. 14.9. Kari Heikkinen. 21.9. ei jumalanpalvelusta, klo 10 pk-seudun syysjuhlat Saalem-kirkossa. 28.9. Anna Syväsalmi, Terhi Turkka.

Ma–to klo 12–18, pe klo 10–16 Happy Hand second hand shop avoinna.

Hyvinkää, Seittemänmiehenkatu 3

Pe 20.9. alkaen klo 18 Sanan ja rukouksen illat perjantaisin.

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 7.9. Herran ehtoollinen, Simo Vehkavuori. 14.9. Julijan Dejanov, Tarja Dejanova. 21.9. Kai Rasmus. 28.9. Nikolai Kondra.

Hämeenlinna, Tykistötie 13

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. 14.9. Eila Rouvila. 21.9. Markku Heikkilä. 28.9. Sirpa Halminen.

Iisalmi, Satamakatu 5

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. 7.9. Herran ehtoollinen, Taneli Pirskanen. 14.9. ei jumalanpalvelusta, osallistutaan Pintaa syvemmälle –leirille Kallioniemeen. 21.9. Simo Perho. 28.9. Pauli Leinonen, Siru Seppänen.

Imatra, Jukankatu 7

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 7.9. Herran ehtoollinen, Arja Rytkönen. 14.9. Paavo Kukkurainen. 21.9. Pekka Laisi. 28.9. Leena Kaija.

Joensuu, Ilmarisenkatu 1

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 14.9. Herran ehtoollinen, Veli Keronen. 21.9. Pirjo Seittivaara.

Jyväskylä, Ilmarisenkatu 18

Sa klo 11 (huom. aika) jumalanpalvelus.

Jämsä, Mäkitie 1

Sa klo 10 raamattutunti, klo 11 jumalanpalvelus.

Ke klo 10 tuolijumppa, teehetken jälkeen klo 11 aamun sana ja rukous.

Järvenpää, Louhelankuja 1, kirjasto

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 7.9. Kai Rasmus. 14.9. Pirkko Hellman. 21.9. Matti Markkanen. 28.9. Vantaan ryhmä vierailee.

Kaarina, Korvenmäentie 11, Piikkiö

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. 7.9. Betel-kirkon 100-vuotisjuhla Turussa. 14.9. Terhi Turkka. 21.9. Herran ehtoollinen, Pekka Tähti. 28.9. Hilve Puumalainen, Jani Nieminen, lastenluokka.

Ma klo 18 sukkapiiri (parittomilla viikoilla).

Ti klo 17 ruokakassijakelu vähävaraisille alkaen hartaushetkellä.

Ke klo 19 AA-kerho.

To klo 17.30 äijäpiiri (parittomilla viikoilla).

Kaarina, Toivonlinna, Toivonlinnantie 630, Piikkiö

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. 7.9. seurakunta osallistuu Turun adventtiseurakunnan 100-vuotisjuhliin Betel-kirkossa. 14.9. nuorten aikuisten tiimi vastuussa, Lahja Walter tuo lähetysterveiset Kazakstanista. 21.9. kansainvälinen tiimi vastuussa, saarna: Ioannis Giantzaklidis; klo 18 Vesa Nurmisen konsertti, teetarjoilu. 28.9. pastori- ja vanhimmistotiimi vastuussa, Herran ehtoollinen, saarna: Jyrki Vehkavuori.

Kaavi, Kaivotie 10

Sa klo 10 jumalanpalvelus.

Kajaani, Väinämöisenkatu 13

Sa klo 11 jumalanpalvelus. 14.9. Satu Mäkelä. 21.9. Anita Kauhanen. 28.9. Leena Sund.

Kauhajoki, Hyypäntie 30

Sa klo 10.30 raamattutunti ja jumalanpalvelus. 7.9. Erkki Koski. 14.9. Armo Kuoppakangas. 21.9. Seppo Luomala, Anja Perkiö. 28.9. Eira Lähde, Veli-Pekka Paavola.

Kemi, Meripuistokatu 15

Sa klo 11 jumalanpalvelus. 28.9. Paavo Hautala.

Kotka, Kalervonkatu 1

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 7.9. Kai Arasola. 21.9. Topias Pellinen. 28.9. Herran ehtoollinen, Arja Rytkönen.

Ke klo 18 Sanan ja rukouksen ilta.

Kouvola, Käpylänkatu 35

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. 7.9. Herran ehtoollinen, Onni Rytkönen. 14.9. Tuula Hannola, Milla Vuoristo-Kurronen. 21.9. Jukka Kumpulainen. 28.9. Onni Rytkönen.

Su klo 15, ti ja ke klo 18 ajalla 29.9.–3.11. Löytöretkisarja, Matti Markkanen.

Kuopio, Saastamoisenkatu 10

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. 7.9. Elina Haikarainen, Suvi Rämö-Tiihonen. 14.9. Erkki Haapasalo. 21.9. Klaus Kalliokoski. 28.9. Elina Haikarainen, Marielle Salmela.

Kuusamo, Kitkantie 37

Sa klo 11 jumalanpalvelus. 7.9. Paavo Hautala. 14.9. Herran ehtoollinen, Paavo Hautala. 21.9. Tiina Keronen. 28.9. Toni Puttonen.

Ma–pe klo 11–17 rukouspuutarhahetki (kullekin sopivana aikana).

Lahti, Uudenmaankatu 14

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus, klo 11.30 raamattutunti. 7.9. Joel Saarinen. 21.9. Herran ehtoollinen, Onni Rytkönen. 5.10. Varkkipäivä Lahdessa.

Lappeenranta, Raastuvankatu 16

Sa klo 10 jumalanpalvelus.

To klo 18 rukous- ja raamattupiiri.

Rukouspuhelin 045 860 1001.

Lieksa, Pielisentie 2–6

Sa klo 11 jumalanpalvelus.

Lievestuore, Liepeentie 16

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 7.9. ei jumalanpalvelusta. 14.9. ei jumalanpalvelusta. 28.9. Herran ehtoollinen, Jorma Jalkanen. 5.10. ei jumalanpalvelusta.

Ma ja to klo 12–13.30 ”lahjoitusruokajakelu” vähävaraisille.

Liperi, Siikasalmi, Heinävedentie 21

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 7.9. radiojumalanpalveluksen äänitys. 14.9. Esa Poikonen, Saara Keronen. 21.9. Radostin Dimitrov, Jari Keronen.

Su klo 12–16, ma–ke klo 10–18 ADRAn kirpputori.

Lohja, Petsamonrinne 4

Pe klo 17 (joka kuukauden ensimmäinen perjantai) lauluhartaus Lohjan sairaalassa, pe 6.9. klo 17–18 lauluilta, sairaalan osasto 5.

Pe klo 17 (joka kuukauden kolmas perjantai) rukousilta.

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. 7.9. Edem Ameyou, Jorma Salmela. 14.9. Jorma Katainen. 21.9. ei jumalanpalvelusta, syysjuhla Helsingissä Saalem-kirkossa, tv-jumalanpalvelus. 28.9. Kalervo Aromäki.

Su 29.9. klo 10–14 ilmainen yhteiskristillinen Pyhiskurssi sinulle, olitpa pyhäkoulunopettaja tai muuten vain kiinnostunut (yli 12 v). Järj. Lastenmissio ja Lohjan adventtiseurakunta

Ti 24.9. – pe 27.9. klo 18.30 & la 28.9. klo 11 ja klo 18 ”Arjen keskellä” -luentosarja, Kalervo Aromäki.

Mikkeli, Rouhialankatu 2

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 7.9. todistuksia, Päivi Lautiainen. 14.9. Matti Viljanen. 21.9. Virpi ja Aimo Kiukas. 28.9. Herran ehtoollinen, Markku Heinänen.

Rukouspuhelin 044 3616 616.

Orivesi, Koulutie 4 B 12

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 7.9. Herran ehtoollinen, Orvo Miettinen. 21.9. Taneli Pirskanen.

Oulu, Tuulimyllynkatu 18

Sa klo 11 jumalanpalvelus. 14.9. syysjuhla, Kari Nikkarinen, klo 14 iltapäivätilaisuus. 21.9. Paavo Hautala.

Pieksämäki, Järjestötalo, Tasakatu 4–6 II-kerros (hissi)

Sa klo 10 jumalanpalvelus.

Pori, Eteläpuisto 18

Sa klo 9.30 rukousaamu, klo 10 jumalanpalvelus.

Ke klo 18 Matkalla kotiin -tilaisuus.

Porvoo, postiosoite: Kalervo/Sylvi Hörkkö (srk:n sihteeri ja rahastonhoitaja), Mätikistönkuja 55, 07170 Pornainen.

Sa klo 12 raamattutunti ja jumalanpalvelus osoitteessa: Lohentie 11 E 31, Porvoo (Gun-Lis Liljebergin kotona). 21.9. Terhi Turkka. 28.9. Aila Forstén.

Rauma, Kanavakatu 10

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 14.9. Kaisa Laine, Jouko Tolonen. 21.9. sadonkorjuujuhla, Päivi Laitinen. 28.9. Tapio Saurus.

Riihimäki, Keskuskatu 3

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. 7., 14. ja 21.9. Keijo Salmela. 28.9. Joel Saarinen.

Rovaniemi, Korkalonkatu 2

Sa klo 11 jumalanpalvelus.

Salo, Helsingintie 14

Sa klo 11 jumalanpalvelus. 7.9. Mika Leppänen. 21.9. Pekka Tähti. 28.9. Kari Heikkinen.

Ti (parittomilla viikoilla) klo 12–14 soppatiistai, ilmaista ruokaa sitä tarvitseville.

Savonlinna, Tulliportinkatu 1–5, huoneisto 43, (linja-autoasema 3. krs.)

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. 21.9. Mariel Pilois. 28.9. Anita ja Kari Kauhanen.

Seinäjoki, Kauppaneliö 13

Sa klo 11 raamattutunti ja jumalanpalvelus. 7.9. Satu Mäkelä, Risto-Pekka Alhainen. 14.9. raamatuntutkistelu: Mariel Pilois/Erkki Vihonen, sapatin sana: Mariel Pilois, afrikkalainen kuoro vierailee Jyväskylästä. 21.9. Satu Mäkelä, Veli-Pekka Paavola. 28.9. Timo Flink.

Suolahti, Siltakatu 1

Sa klo 10 jumalanpalvelus.

Suonenjoki, Sanan Majakka, Vanha Maamies, Jalkalantie 160

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 7.9. Kyösti Viding. 14.9. Taneli Pirskanen. 21.9. Liisa Nykänen.

Ke klo 18 Sanan ja rukouksen ilta.

Tampere, Aitolahti, Ketarantie 4

Sa klo 10 raamattutunti, klo 11 jumalanpalvelus. 7.9. saarna: Erkki Haapasalo. 14.9. tiimi G. 21.9. tiimi A, pj. Orvo Miettinen, Herran ehtoollinen, nyyttärit, klo 18 Pizzakirkko. 28.9. tiimi B, nuoret.

Su 22.9. klo 13–15 Kids’ Action Time Takrikon tiloissa.

ADAn toimipiste suljettuna syyskuun. Avoinna seuraavan kerran ti 1.10. klo 12–16 Nurmikodin Aitassa.

Tampere, Ilomäentie 5

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 7.9. Timo Ylönen. 14.9. Seppo Putkonen, Evita Ilola. 21.9. Herran ehtoollinen, Kaarina Villa. 28.9. Timo Ylönen, nyyttärit.

Ke 2.10. klo 17 EU-ruokajakelu pienituloisille sekä kirpputori.

Tervajoki, Olkitie 2

Sa klo 11 raamattutunti, klo 12 jumalanpalvelus. 7.9. Arja Nurmilahti. 14.9. Topias Pellinen. 21.9. Veli Matti Miettinen.

Turku, Betel-kirkko, Yliopistonkatu 29a/Puutarhakatu 8

Sa klo 10–12 nuorten aamiaiskirkko Betel-kirkon alakerrassa.

Sa klo 10.30 raamatuntutkistelu, klo 11.15 jumalanpalvelus (huom. ajat). 7.9. Turun adventtikirkon 100-vuotisjuhla, Taisto Hillberg, iltapäivätilaisuus, Aimo Helminen. 14.9. Pekka Tähti. 21.9. Antti Oksanen, Kerttuli Giantzaklidis. 28.9. Kerttuli Giantzaklidis, Ioannis Giantzaklidis.

Vaasa, Asemakatu 22

Sa klo 10 jumalanpalvelus ja raamattutunti. 7.9. raamattutunti: Satu Kyntäjä. 14.9. Aarre Kotamäki, Heidi Kotamäki. 21.9. kansainvälinen ryhmä, Harri Kotamäki. 28.9. Maire Korkeala-Hällfors.

International Group Every Saturday at 2:00 p.m. Bible Study.

Vantaa, Hiekkaharjun nuorisotalo, Leinikkitie 36

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 7.9. ei jumalanpalvelusta, Annankatu 7:ssä erikoissapatti. 14.9. klo 10 kotikirkko Kari ja Mervi Salosella, os. Evästie 8 A 16, Vantaa (huom. paikka). 21.9. ei jumalanpalvelusta, tv-jumalanpalvelus Saalem-kirkossa, os. Näkinkuja 3, Helsinki. 28.9. ei jumalanpalvelusta, vierailemme Järvenpäässä.

Varkaus, Linjurikatu 7

Pe 27.9. klo 18 iltatilaisuus, Simo Perho.

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 7.9. Ari Flink, Maija Malinen. 14.9. Raija Flink-Konttinen, Jouni Konttinen. 21.9. Taisto Hillberg, iltapäivätilaisuus. 28.9. Simo Perho, iltapäivätilaisuus. 5.10. Herran ehtoollinen, Veli Keronen.

Ma klo 17 hartaustilaisuus ja leivänjako.

Ke ja to klo 10–16 kirpputori.

Vihti, Hopeaniemi

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. Kokoonnumme pääsääntöisesti Kaarikeskuksen Kaarihovin Takkatuvalla, Pisteenkaari 13. Tarvittaessa kokoontumispaikkatiedustelut: p. 044 032 6808/Hilkka Korhonen. 14.9. Ylöset. 21.9. ei jumalanpalvelusta, klo 10 pk-alueen adventtiseurakuntien syysjuhlat, Saalem-kirkossa, os. Näkinkuja 3, Helsinki, klo 11.15–12.30 YLEn televisioima jumalanpalvelus. 28.9. ei jumalanpalvelusta, Hopeaniemen seurakunta ottaa osaa Vivamossa järjestettävään Lehtimajan juhlaan.

Vihti, Nummela, Kopu, Kopunkuja 10

Sa klo 10 jumalanpalvelus.

Su klo 9 alkaen kirkkotalkoot, lisätiedot: Ari Helminen puh. 0400 872 872.

Viitasaari, Rantatie 9

Sa klo 11 jumalanpalvelus.

 

Tukholma, Suomalainen adventtiseurakunta (Finska Adventkyrkan), Olof Palmes Gata 25, 1. kerros

Sa klo 10 raamattutunti, klo 11.15 jumalanpalvelus. http://ylasali.se

 

Svensktalande församlingar:

 

Helsingfors, Annegatan 7

Sa kl. 10 gudstjänst, kl. 11.15 bibelstudium. 7.9. Vesa och Aila Annala besöker församlingen.

Jakobstad, Skutnäsgatan 2

Sa kl. 10 bibelstudium, kl. 11.20 gudstjänst.

Kimitoön, Nämndemansvägen 1, 041 504 8895/Carola Engblom.

Mariehamn (Åland), Ålandsvägen 36

Sa kl. 11 bibelstudium, kl. 12 gudstjänst.

Vasa, Stationsgatan 22

Sa kl. 10 gudstjänst och bibelstudium.