Seurakuntien ilmoitukset

Päivitetty 14.10.2019

Sa = sapatti eli lauantai, raamatullisen viikon seitsemäs päivä

Suomenkieliset seurakunnat
Akaa Espoo Evijärvi Forssa Heinola Helsinki Hyvinkää Hämeenlinna Iisalmi Imatra Joensuu Jyväskylä Jämsä Järvenpää Kaarina Kaavi Kajaani Kauhajoki Kemi Kotka Kouvola Kuopio Kuusamo Lahti Lappeenranta Lieksa Lievestuore Liperi Lohja Mikkeli Orivesi Oulu Pieksämäki Pori Porvoo Rauma Riihimäki Rovaniemi Salo Savonlinna Seinäjoki Suolahti Suonenjoki Tampere Tervajoki Turku Vaasa Vantaa Varkaus Vihti Viitasaari Tukholma

Ruotsinkieliset seurakunnat
Helsingfors Jakobstad Kimitoön Mariehamn Vasa

 

Akaa, Ryödintie 18, Toijala

Sa klo 11 jumalanpalvelus.

Espoo, kokoontumispaikkatiedustelut p. 040 777 4471/Liia Kaitanen.

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 5.10. Matti Markkanen, Soukan palvelutalo, os. Soukansaari 7, Espoo. 2.11. Atte Helminen, Soukan palvelutalo..

Evijärvi, Kirkkotie 47

Sa klo 11 raamattutunti, klo 12 jumalanpalvelus. 26.10. Jetro Perho.

Forssa, Pekolanraitti 8, Forssa

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus.

Heinola, Taavilankatu 3

Sa klo 10.30 raamattutunti ja jumalanpalvelus. 5.10. Katja Pystynen. 12.10. Kari Heikkinen. 19.10. Arja Rytkönen. 26.10. syysjuhlat Lahdessa, Heinolan seurakunta on kutsuttu sinne vieraaksi, mukana myös videoesitys Leo Ainsalolta. 2.11. Aune ja Ben Greggas.

Helsinki, Annankatu 7

Sa klo 11 raamattutunti ja jumalanpalvelus. 5.10. Topias Pellinen.

Every Saturday at 2.00 p.m. Worship Service. 6.10. 1.00 p.m. Soup Kitchen HANA Youth (11 a.m. preparation). 12.10. 11.00 . Sabbath School, 12.00 Divine Service ”Love & Relationship”, LaNut/Eliisa Saarinen.

Palvegrupp iga paaris nädala kolmapäeval kl 18.

Sa klo 13.30 venäjänkielinen jumalanpalvelus OOLOssa eli Oppimisen Olohuoneessa (vanha Seed).

Ti 8.10. klo 17.30 evankelioinnin järjestäytymisilta. Tule mukaan, jos tavoittava toiminta kiinnostaa!

Ti 22.10. klo 13–15 Seiskan seniorit (avoin kaikille Uudenmaan senioreille) OOLOSSA (kokkaus alkaa klo 12 kaikille niille, jotka haluavat osallistua siihen), lounas, Päivän Sana -vartti, ETRA-jumppa ja venytykset, Miten menee -hetki.

Ke 16.10. klo 18.30–20.30 Alfa-kurssi, kristinuskon perusasioita innoittavalla tavalla esitettynä ja keskustellen, yhteinen ruokailu.. Tule ja tuo ystäväsi mukaan!

Helsinki, Kallio, Happy Hand -toimitila, Helsinginkatu 19

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. 26.10. lapsille suunnattu jumalanpalvelus, raamattutunti: Terhi Turkka.

Ma–to klo 12–18, pe klo 10–16 Happy Hand second hand shop avoinna.

Hyvinkää, Seittemänmiehenkatu 3

Pe klo 18 Sanan ja rukouksen ilta.

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 5.10. Liisa Nykänen. 12.10. Markku Hyvärinen. 19.10. Ensio Hyvärinen. 26.10. Marja-Terttu Junnikkala. 2.11. Pirkko Hellman.

Hämeenlinna, Tykistötie 13

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. 5.10. Pekka Tähti. 19.10. Markku Heikkilä. 26.10. Erkki Haapasalo.

Iisalmi, Satamakatu 5

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. 5.10. Anita Kauhanen. 12.10. Taneli Pirskanen. 19.10. Alpo Kärki. 26.10. Pauli Leinonen. 2.11. Anita Kauhanen.

Imatra, Jukankatu 7

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 5.10. Klaus Kalliokoski. 9.11. Herran ehtoollinen, Onni Rytkönen.

Joensuu, Ilmarisenkatu 1

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 5.10. Taisto Hillberg. 12.10. Veli Keronen. 19.10. Armo Kuoppakangas. 26.10. Sirkka Parviainen. 2.11. Aimo Helminen.

To 17.10. klo 18, pe 18.10. klo 18, sa 19.10. klo 14, su 20.10. klo 18 Lopunajan tapahtumat ja eksytykset, Armo Kuoppakangas.

Jyväskylä, Ilmarisenkatu 18

Sa klo 11 jumalanpalvelus.

Jämsä, Mäkitie 1

Sa klo 10 raamattutunti, klo 11 jumalanpalvelus.

Ke klo 10 tuolijumppa, teehetken jälkeen klo 11 aamun sana ja rukous.

Järvenpää, Louhelankuja 1, kirjasto

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 5.10. Heimo Lempinen. 12.10. Mariel Pilois. 19.10. ei jumalanpalvelusta. 26.10. ja 2.11. tutkimme yhdessä Raamattua.

Kaarina, Korvenmäentie 11, Piikkiö

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. 5.10. Anu Talja, Hilkka Lempiäinen/Betel-kuoro, lastenluokka, teehetki. 12.10. Reijo Peltonen. 19.10. Pekka Tähti, teehetki. 26.10. Pertti Sormunen, lastenluokka. 2.11. Kerttuli ja Ioannis Giantzaklidis, lastenluokka, Sympatia-lounas.

Ma klo 18 sukkapiiri (parittomilla viikoilla).

Ti klo 17 ruokakassijakelu vähävaraisille alkaen hartaushetkellä.

Ke klo 19 AA-kerho.

To klo 17.30 äijäpiiri (parittomilla viikoilla).

Kaarina, Toivonlinna, Toivonlinnantie 630, Piikkiö

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. 5.10. asuntolatiimi vastuussa, sapatin sana: Kai Lempinen. 12.10. nuoret aikuiset –tiimi vastuussa, nyyttärit. 19.10. kansainvälinen tiimi vastuussa. 26.10. Ruut Ruohonen, Raimo Kaarima. 2.11. pastori ja vanhimmisto –tiimi.

Kaavi, Kaivotie 10

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 26.10. Veli Keronen.

Riistaveden kotikirkko, Keskustie 24

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 5.10. Jari ja Saara Keronen.

Kajaani, Väinämöisenkatu 13

Sa klo 11 jumalanpalvelus. 5.10.–2.11. Joel Saarinen.

Kauhajoki, Hyypäntie 30

Sa klo 10.30 raamattutunti ja jumalanpalvelus. 5.10. Veli-Lauri Kotilainen. 19.10. Harri Kotamäki. 26.10. Risto-Pekka Alhainen. 2.11. Eira Lähde, Veli-Pekka Paavola.

Kemi, Meripuistokatu 15

Sa klo 11 jumalanpalvelus.

Kotka, Kalervonkatu 1

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 5.10. Harri Lehtonen. 12.10. Marko Lehtinen. 19.10. Pauli Haapasalo. 26.10. Kai Arasola. 2.11. Keijo Pellinen.

Ke klo 18 Sanan ja rukouksen ilta.

Kouvola, Käpylänkatu 35

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. 5.10. Kai Arasola. 12.10. Veikko Leppänen. 19.10. Onni Rytkönen. 26.10. ja 2.11. Matti Markkanen.

Su klo 15, ti ja ke klo 18 ajalla 29.9.–3.11. Löytöretkisarja, Matti Markkanen.

Kuopio, Saastamoisenkatu 10

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. 5.10. Elina Haikarainen, International Group. 12.10. Hannu ja Ritva Laulainen. 19.10. Suvi Rämö-Tiihonen, Jarmo Lampimäki. 26.10. Herran ehtoollinen, Klaus Kalliokoski. 2.11. Tiina Keronen, Elina Haikarainen, perhejumalanpalvelus.

Kuusamo, Kitkantie 37

Sa klo 11 jumalanpalvelus. 5.10. Paavo Hautala. 12.10. Anita Kauhanen. 19.10. Simo Perho. 26.10. Paavo Hautala, todistussapatti. 2.11. Simo Perho.

Ma–pe klo 11–17 rukouspuutarhahetki (kullekin sopivana aikana).

Lahti, Uudenmaankatu 14

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus, klo 11.30 raamattutunti. 5.10. Esa Nystén. 12.10. Kari Arminen. 19.10. Päivi ja Lauri Herranen. 26.10. syysjuhlasapatti, Arja ja Onni Rytkönen. 2.11. todistuksia, Harri Sandberg.

Lappeenranta, Raastuvankatu 16

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 12.10. Herran ehtoollinen, Onni Rytkönen.

To klo 18 rukous- ja raamattupiiri.

Rukouspuhelin 045 860 1001.

Lieksa, Pielisentie 2–6

Sa klo 11 jumalanpalvelus.

Lievestuore, Liepeentie 16

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 5.10. ei jumalanpalvelusta. 12.10. Kyösti Viding. 19.10. Raija Flink-Konttinen ja Jouni Konttinen. 26.10. Tuula ja Alpo Ihalainen. 2.11. ei jumalanpalvelusta.

Ma ja to klo 12–13.30 ”lahjoitusruokajakelu” vähävaraisille.

Liperi, Siikasalmi, Heinävedentie 21

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 5.10. polunkävijät, Elsa Poikonen. 12.10. Juha Keronen, Esa Poikonen. 19.10. vierailemme Joensuussa. 26.10. Leila Keronen. 2.11. Elsa Poikonen, Saara Keronen.

Su klo 12–16, ma–ke klo 10–18 ADRAn kirpputori.

Lohja, Petsamonrinne 4

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. 5.10. Jorma Katainen. 12.10. musiikkisaarna, klo 13.30 Sympatia-lounas Sympatia-keräyksen hyväksi, klo 14 Sympatia-konsertti. 19.10. Timo Flink.

Pe klo 17 (joka kuukauden ensimmäinen perjantai) lauluhartaus Lohjan sairaalassa.

Pe klo 17 (joka kuukauden kolmas perjantai) rukousilta.

Mikkeli, Rouhialankatu 2

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 5.10. todistuksia, Päivi Lautiainen. 12.10. Markku Heinänen. 19.10. Veijo Hämäläinen, Lasse Hämäläinen. 26.10. Virpi ja Aimo Kiukas. 2.11. Liisa Nykänen, nyyttäriruokailu. 9.11. Herran ehtoollinen, Timo Flink.

Rukouspuhelin 044 3616 616.

Orivesi, Koulutie 4 B 12

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 12.10. Orvo Miettinen. 26.10. Taisto Hillberg. 2.11. Orvo Miettinen.

Oulu, Tuulimyllynkatu 18

Sa klo 11 jumalanpalvelus. 12.10. Paavo Hautala. 19.10. Aimo Helminen, klo 14 iltapäivätilaisuus.

Pieksämäki, Järjestötalo, Tasakatu 4–6 II-kerros (hissi)

Sa klo 10 jumalanpalvelus.

Pori, Eteläpuisto 18

Sa klo 9.30 rukousaamu, klo 10 jumalanpalvelus.

Ke klo 18 Matkalla kotiin -tilaisuus.

Porvoo, postiosoite: Kalervo/Sylvi Hörkkö (srk:n sihteeri ja rahastonhoitaja), Mätikistönkuja 55, 07170 Pornainen.

Sa klo 12 raamattutunti ja jumalanpalvelus osoitteessa: Lohentie 11 E 31, Porvoo (Gun-Lis Liljebergin kotona). 5.10. klo 13 (huom. aika) Atte Helminen. 12.10. Terhi Turkka. 26.10. Pirkko Hellman.

Rauma, Kanavakatu 10

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 5.10. Jouko Tolonen, Riikka Mieskoski. 12.10. Kaisa Laine, Tuula Löwendahl. 19.10. Sirpa Halminen. 26.10. jumalanpalvelus. 2.11. Kaisa Laine, Jouko Tolonen.

Riihimäki, Keskuskatu 3

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. 5.10. Ritva Kuusisto. 12.10. Timo Pekkala. 19.10. Kimmo Ilola. 26.10. ei jumalanpalvelusta, vierailemme Nummelassa. 2.11. Satu Mäkelä.

Rovaniemi, Korkalonkatu 2

Sa klo 11 jumalanpalvelus.

Salo, Helsingintie 14

Sa klo 11 jumalanpalvelus. 5.10. Aimo Helminen. 12.10. Herran ehtoollinen, Pekka Tähti. 19.10. Liia Kaitanen, musiikkijumalanpalvelus. 2.11. Kimmo Ilola, syysjuhlat, ruokailu.

Ti (parittomilla viikoilla) klo 12–14 soppatiistai, ilmaista ruokaa sitä tarvitseville.

Savonlinna, Tulliportinkatu 1–5, huoneisto 43, (linja-autoasema 3. krs.)

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. 5.10. Pirjo Seittivaara.

Seinäjoki, Kauppaneliö 13

Sa klo 11 raamattutunti ja jumalanpalvelus. 5.10. Satu Mäkelä, Pentti Heikkinen. 12.10. Irmeli Iivari. 19.10. Satu Mäkelä, Veli-Pekka Paavola. 26.10. Erkki Vihonen, Risto-Pekka Alhainen. 2.11. Kalervo Aromäki.

Suolahti, Siltakatu 1

Sa klo 10 jumalanpalvelus.

Suonenjoki, Sanan Majakka, Vanha Maamies, Jalkalantie 160

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 5.10. Nilmini Pajunen, Michael Pajunen. 12.10. Säde Pirskanen. 19.10. Kyösti Viding. 26.10. Liisa Nykänen. 2.11. Harri Kotamäki. 9.11. Herran ehtoollinen, Taneli Pirskanen.

Ke klo 18 Sanan ja rukouksen ilta.

Tampere, Aitolahti, Ketarantie 4

Pe 11.10. ja 1.11. klo 18 VIP-ilta yläaste- ja lukioikäisille, Kai Lempinen.

Sa klo 10 raamattutunti, klo 11 jumalanpalvelus. 5.10. saarna: Kimmo Ilola, nyyttärit. 12.10. saarna: Kimmo Ilola, klo 18 Pizzakirkko. 19.10. tiimi E, nyyttärit. 26.10. saarna: Ari Laitinen. 2.11. tiimi G, pj. Susanna Poikonen, nyyttärit.

Su 13.10. klo 13–15 Kids’ Action Time Takrikon tiloissa.

Ti klo 12–16 ADAn toimipiste avoinna Nurmikodin Aitassa.

Tampere, Ilomäentie 5

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 5.10. Kaarina Villa, Evita Ilola. 12.10. Mauri Drufva, Esa Nystén. 19.10. Aarno Saarinen, Viestiveljien konsertti. 26.10. Timo Ylönen, klo 17 Valonjuhla.

Ti 5.11. klo 18.30 rukousviikon tilaisuus, Koulutie 10 A 2, Lempäälä/Kati Laine.

Ke 6.11. klo 17 EU-ruokajakelu pienituloisille sekä kirpputori.

Ke 6.11. klo 18 rukousviikon tilaisuus, Korneri, Ilomäentie 5.

To 7.11. rukousviikon tilaisuus, Pohjolankatu 14 B 18/Liisi Halminen.

Pe 8.11. klo 16 rukousviikon tilaisuus, Nurmikoti, Ketarantie 4.

Tervajoki, Olkitie 2

Sa klo 11 raamattutunti, klo 12 jumalanpalvelus. 12.10. Armo Kuoppakangas.

Turku, Betel-kirkko, Yliopistonkatu 29a/Puutarhakatu 8

Sa klo 10–12 nuorten aamiaiskirkko Betel-kirkon alakerrassa.

Sa klo 10.30 raamatuntutkistelu, klo 11.15 jumalanpalvelus. 5.10. Jani Nieminen, George Scoon. 12.10. Kerttuli Giantzaklidis, Ioannis Giantzaklidis. 19.10. Evita Ilola, Antti Oksanen. 26.10. Kalle ja Sointu Venäläinen. 2.11. Tuula Löwendahl.

Vaasa, Asemakatu 22

Sa klo 10 jumalanpalvelus ja raamattutunti. 2.11. raamattutunti: Maire Korkeala-Hällfors.

International Group Every Saturday at 2:00 p.m. Bible Study.

Vantaa, Hiekkaharjun nuorisotalo, Leinikkitie 36

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 5.10. Jorma Räsänen. 12.10. Ilkka Kuikka. 19.10. Aila Forstén. 26.10. Pirjo Helminen. 2.11. ei jumalanpalvelusta.

Varkaus, Linjurikatu 7

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 5.10. Herran ehtoollinen, Veli Keronen. 12.10. Raija Flink-Konttinen, Jouni Konttinen. 19.10. Timo Pekkala. 26.10. Juha Keronen. 2.11. Veli Keronen.

Ma klo 17 hartaustilaisuus ja leivänjako.

Ke ja to klo 11–15 kirpputori.

Vihti, Hopeaniemi

Sa klo 10.30 jumalanpalvelus. Kokoonnumme pääsääntöisesti Kaarikeskuksen Kaarihovin Takkatuvalla, Pisteenkaari 13. Tarvittaessa kokoontumispaikkatiedustelut: p. 044 032 6808/Hilkka Korhonen. 12.10. Kai Arasola, ruokailu. 19.10. Herran ehtoollinen, Kari Heikkinen. 26.10.  Anna Syväsalmi, ruokailu.

Vihti, Nummela, Kopu, Kopunkuja 10

Sa klo 10 jumalanpalvelus. 5.10. Pirjo Helminen. 12.10. Sakari Vehkavuori. 26.10. Atte Helminen. 2.11. Ari Laitinen, musiikkisaarna, Sympatia-lounas.

Sa 19.10. klo 15.30–17 Nollastasataan -lauantaikerho, pihaleikkejä, lautapelejä, tarinatuokio, välipalaa, klo 18 sählyä Kuoppanummen koululla.

La klo 18–19.30 sählyä Kuoppanummen koululla. Lisätietoja: Kristiina Helminen, p. 040 745 4725.

Su klo 9 alkaen kirkkotalkoot, lisätiedot: Ari Helminen puh. 0400 872 872.

Ti klo 18.30–19.30 keskustelu- ja rukoushetki.

Ke 30.10. klo 12–15 EU-ruokajakelu, jaettavien kassien pakkaaminen tiistaina 29.10. klo 10 alkaen.

Viitasaari, Rantatie 9

Sa klo 11 jumalanpalvelus.

 

Tukholma, Suomalainen adventtiseurakunta (Finska Adventkyrkan), Olof Palmes Gata 25, 1. kerros

Sa klo 10 raamattutunti, klo 11.15 jumalanpalvelus. http://ylasali.se

 

Svensktalande församlingar:

 

Helsingfors, Annegatan 7

Sa kl. 10 gudstjänst, kl. 11.15 bibelstudium. 5.10. Kennet Engblom.

Jakobstad, Skutnäsgatan 2

Sa kl. 10 bibelstudium, kl. 11.20 gudstjänst.

Kimitoön, Nämndemansvägen 1, 041 504 8895/Carola Engblom.

Mariehamn (Åland), Ålandsvägen 36

Sa kl. 11 bibelstudium, kl. 12 gudstjänst.

Vasa, Stationsgatan 22

Sa kl. 10 gudstjänst och bibelstudium.